Kepeğe Çözüm Önerileri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kepeğe Çözüm Önerileri

Kepeğe çözüm ile ilgili dermokozmetik ve tıbbi olarak birçok çözüm yolu vardır. Oldukça sıradan bir saç derisi sorunu olan kepek için evde yapabileceğimiz bakım maskelerini kullanarak çözüm bulabiliriz. Fakat kepeğe sebep olan stres ve kötü beslenme halini çözmeden bu reçetelerle kepekten tamamen kurtulmamız mümkün değildir. Bu gibi saç derisiyle doğrudan ilgili olmayan bu sorunların dışında oluşan kepek için bazı bitkisel ve doğal çözümlerine bu sayfada yer vermeye çalıştık.

Kepek için limon suyu: Limon suyunu yalnızca kepeğe karşı değil saç köklerini güçlendirmek ve saçların doğal bir parlaklık için kullanılabilir. Limon suyunu saç derisi için saçlarınızı önce hafif bir şampuan yardımıyla yıkayın. Daha sonra nemliyken saç derinize parmak uçlarınız yardımıyla masaj yaparak limon suyunu güzelce sürün. Yarım saat veya 40 dakika kadar beklettikten sonra yine az bir şampuan alarak bir şampuanla saçlarınızı yıkayıp güzelce durulayın. Saçlarınızı iyi durulamak çok önemli çünkü limon suyu kalmış saç ile güneş ışığına çıkarsanız saçlarınızın dipleri açılacaktır. Limon saç derilerini temizler. Saç diplerinin daha güçlü olmasını sağlar.

Kepek için aloe vera: Aloe vera kuru saç derisini çok güzel yumuşatır ve saç diplerini güçlendirerek dökülmelere karşı koruma sağlar. Banyoya yapmadan önce saç derinize aloe vera ile masaj yapın.15 dakika bekledikten sonra bir miktar şampuanla yıkayın. Bu uygulamayı kepek sorunu azalana kadar her gün tekrarlayabilirsiniz. Her gün saçlarınızı şampuan ile yıkamak kuruluğa neden olabileceği için nemlendiricili, hafif şampuan veya saç kremi kullanın.

Kepek için Hindistan cevizi yağı: Doğal yağlar saç bakımında önemli bir yer alır. Kepeğe karşı en etkili doğal yağ Hindistan cevizi yağıdır. Duşa girmeden önce Hindistan cevizi yağını masaj yaparak saçlarınızın diplerine sürün. Saçları bir havlu yardımıyla sarıp yarım saat bekletin ve saç fırçasıyla saçlarınızı tarayın. Sonra ılık su ve şampuanla saçlarınızı yıkayarak yağdan kurtulabilirsiniz.

Kepek için mayonez: Pek bilinmeyen bir yöntemdir mayonez yöntemidir. Mayonez içindeki yumurta ile sirke saçları yumuşatmak ve doğal bir parlaklık sağlamak amacıyla pek çok kişi tarafından beğenilerek kullanılıyor. Kullanımı da şu şekildedir; saçlarınızı hafif ıslatıp fazla suyu havluyla kuruladıktan sonra saç diplerine mayonezi sürün. Saçınızda mayonezi 40 dakika beklettikten sonra az bir şampuanla yıkanın ve durulayın.

Kepeğe için pancar: Pancar suyu karışımı kepeğe karşı en etkili tedavi yöntemlerinden biridir. Pancarı kökleri ile kaynattıktan sonra suyu ile her akşam saç derinize masaj yaparak saç kepeği azaltabilirsiniz. Beyaz şeker pancarı kullanımı da etkili sonuçlar verebilir.

Kepek için sirke: Sirke anti bakteriyel özelliğe sahip olduğu için saç derisinde oluşan tahrişleri önler ve saçta ki ölü derilerin temizlenip saç köklerinin hava alması için kullanılır. Kepek için birçok çözüm yollarından bahsettik bu yollarından herhangi birini tercih ederek kepek sorunundan kurtulabiliriz.

Kepeğe Çözüm Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Zetion Kepek Şampuanı

Zetion Kepek Şampuanı

Kepek Ekmeği Kaç Kalori?

Kepek Ekmeği Kaç Kalori?

Kepek Nasıl Geçer?

Kepek Nasıl Geçer?

Saçta Kabuklu Kepek

Saçta Kabuklu Kepek

İlginizi Çekebilir

Kepek Yemek

Kepek Yemek

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çocuklarda Kepek Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Kepek Belirtileri ve Tedavisi

Kepek İçin Sirke Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kepek İçin Sirke Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kepeğe Çözüm Önerileri

Kepeğe Çözüm Önerileri

Kepekli Ekmek Kaç Kalori?

Kepekli Ekmek Kaç Kalori?

Stres Kepek Yapar mı?

Stres Kepek Yapar mı?